Share your lunch ideas below $5? - Seedly
Seedly logo
Seedly logo
 
Rachelle

Asked 2w ago

Share your lunch ideas below $5?

🍽 One of my New Year's Resolution is to try to keep my lunch below $5 when eating out to reduce my monthly expenses!

😋 Thought it'll be fun for everyone to hop on and share your lunch ideas (whether it's eating out or home cooked!) as well!

Feel free to update your answers along the way (click on the three dots on the top right corner of your answer and click edit) if you have new lunch inspirations! Thanks for sharing heh 🤤

0 comments

15 answers

Answer Now

Answers (15)

Sort by

    Skip the drinks:) i find that it helps cut costs significantly for me

    Your body will thank you for less intake of sugary drinks too

    6

    4 more comments

    Jocelyn
    Jocelyn

    2d ago

    Talking abt salmon, usually I would get the whole fish and ask the butcher to cut into fillets and remove the bones as well. Once back at home I will pack individually w baking paper and freeze them. When I want, will take it out earlier to thaw. Usually cost me $25 to $30 for 2.5kg to 3kg salmon at sheng shiong/ntuc. Can get more than 10 fillets. The head and tail of the salmon can be steamed or boiled soup for dinner :) Cheers!
    Rachelle
    Rachelle

    2d ago

    Oh wow! Thanks for sharing this pro-tip Jocelyn! 👍 That's like $2.50/salmon fillet 🤑 Super savings HHAHAHAH
    Thank You!
    Can you clarify
    I wonder if
    This is so helpful 👍
    What about
    Post

    1. Nasi Padang - $4.50 @ Timbre+

    Gosh I miss it already... $4.50 is the price when using the Timbre+ App and not including the $1 for the tray since it gets refunded anyway.

    2. Salad - ??? @ Home

    I like to believe this is below $5 since the ingredients are quite affordable and also it's whatever I can grab at home HAHAHAH - eggs, tomato, red onion, carrot, cucumber, nuts, anchovies, homemade salad dressing (garlic, spring onion, pepper, salt, lemon, chilli powder, chilli flakes, honey, olive oil AKA anyhow)

    ​​​

    2

    Jaime S Y Hayden
    Jaime S Y Hayden

    4d ago

    I make my own salad bowl too, ingredient includes roquettes/ spinach base, 3 cherry tomato, 6 slice cucumber, 1/2 avocado, 20-30 pumpkin/ sunflower seeds, 8-10 blueberries, 2 slices of apples topped with Sesame Sauce I bought at a discount when I was in Japan. Occasionally, I include homemade beef cheese balls/ eggs/1 thin slice smoked salmon etc as protein, would like to believe that it's less than 5 bucks too Never thought to make my sauce, so enlighten to try making it myself now!
    Rachelle
    Rachelle

    2d ago

    Oh my!! Thanks for sharing your recipe too Jaime!! It sound's really good 🤤Never thought to mix fruits and sesame sauce! Hehe np! :)
    Thank You!
    Can you clarify
    I wonder if
    This is so helpful 👍
    What about
    Post

    Meal prep yourself. If you wanna go even cheaper go all vegetarian and replace proteins with tofu options. I managed to spend <$2 per meal if I went vegetarian. Use cheaper vegetable options (carrots, cauliflower, mixed veg etc) and buy in bulk. If you want meat then buy the cheaper cuts. Sauces and stews are my preferred way to prepare cheaper meats as they need the extra seasoning 'boost'. And you need to prepare for the next 2-3 days to spread out the costs. If you buy ingredients just to make for one day and have excess left behind, then it won't make sense. Drink water, or if you want coffee buy nescafe powder from value shops.

    Preparing food yourself is a good way to save money and also to watch your own health. And I feel like because you're working with such limited ingredients, it really trains your palate to detect flavor and seasoning as you need to constantly taste and adjust the flavors. Weirdly it has made me more aware about the taste of food I buy outside and better appreciate them.

    1

    Rachelle
    Rachelle

    5d ago

    Oh wow less than $2?? Thanks for sharing Andrew! 👍
    Thank You!
    Can you clarify
    I wonder if
    This is so helpful 👍
    What about
    Post

    Use 1 for 1 apps like Burpple, or look out for Eatigo 50% discounts when dining with friends! I find that helps me to keep within budget even when I'm out :) E.g. 1 for 1 Curry Don ($14) at Sakae Sushi with Burpple

    1

    Rachelle
    Rachelle

    2d ago

    I'm always checking out Eatigo too hHAHAHA Thanks for this Frugal Fox! :)
    Thank You!
    Can you clarify
    I wonder if
    This is so helpful 👍
    What about
    Post

    Usually I pack my lunch to work.

    Hard to get meals for <5 , with good potion size and quality , unless it's located outside the malls .

    Avoid eating at malls for lunch time and sugar drinks . Have a bottle of water with you. This will definitely save some bugs.

    Don't keep on munching . Have a break between the meals and by this you will not over spend on eating.

    Either hawker center mixed rice stall ( 2 veg and 1 meat ) or at vegetarian stall . Mostly the prices are less than <5$.

    1

    Rachelle
    Rachelle

    5d ago

    Thank you for sharing this Harish! :)
    Thank You!
    Can you clarify
    I wonder if
    This is so helpful 👍
    What about
    Post

    1) Always hawker, especially market as some coffee shop stalls tends to overcharge. Compare to restaurant, no inflated charges , no GST , no service charge.

    2) if is rice & dishes , 1 meat 2 vegetables usually within $4.

    3) don't buy drink. Drink from home / office , bring own drinks , save $ and healthier

    4) Switch around different dishes and even if exceed $5 but if total daily budget is $12 or $15, then if lunch is more than $5, balance it with less than $5 breakfast or dinner.

    Other major expenses would be Telco (use sim only plan below $20) and go for free instead of paid entertainment.

    Happy savings. Cheers ​​​

    2

    Rachelle
    Rachelle

    5d ago

    Thanks for sharing HC :)
    HC Tang
    HC Tang

    4d ago

    😋👌🏻
    Thank You!
    Can you clarify
    I wonder if
    This is so helpful 👍
    What about
    Post
    • 2 Egg Prata and 1 Kosong Prata (1.60 x 2 + 1.00 = 4.20)

    • Economy Rice 1 meat 1 vege (2.50 to 3.50)

    • Ban Mian (3.50 to 4.00)

    • Buy bread from the day before arounf 7+ when they clearing their bread (most stores have promotion of 1 dollar per bread). Usually I will buy 2 bread and eat each about 2 hours to 3 hours apart to stop hunger)

    • Wanton Mee (3.00 to 3.50)

    3

    1 more comments

    Rachelle
    Rachelle

    5d ago

    Thank you for sharing Investorean! :)
    Investorean
    Investorean

    5d ago

    @Jay Hou Haha ya, there are times when we have to eat more flour so that we can enjoy meat in later part! Lol @Rachelle Nasi Padang is also one of my favourite dish! When the macik pour the vege curry over the rice along with beef rendang and sambal goreng! The taste of the rice when its fully immerse within the curry gravy!
    Thank You!
    Can you clarify
    I wonder if
    This is so helpful 👍
    What about
    Post

    Hi Rachelle,

    I usually have a couple of 'combos' that I employ when outside and don't feel like spending too much.

    It's usually a mix and match of one main course and a drink, and most combinations would be lesser than $5

    Main meal:

    • McChicken ($2)

    • Ananas ($2.20-$2.50)

    • Chicken Rice ($2.20-$3)

    Drink

    • Soya Bean milk from Mr Bean ($1.60)

    • Whatever's on offer in 7-11 or cheers ($1-$1.50)

    • Coffee/Tea or the iced version on a hot day ($1-$1.60)

    • With the McDonald's app you can often get a cheap drink with a burger. I had a cuppucino for $2 yesterday.

    I've found that Soya Bean milk tends to help me feel full.

    1

    Rachelle
    Rachelle

    5d ago

    Thanks for sharing Elijah! Yes same here for soya bean!
    Thank You!
    Can you clarify
    I wonder if
    This is so helpful 👍
    What about
    Post

    Cai png!! hahah generally hawker food and like many have said, skip the drinks!

    1

    Rachelle
    Rachelle

    2d ago

    Yessss cai png always good and a variety!
    Thank You!
    Can you clarify
    I wonder if
    This is so helpful 👍
    What about
    Post

    Kembangan MRT station has Chicken rice $2.50. it's halal as well. Nasi lemak at $2.50 too. Can afford to have a kopi-o or kopi-c too!

    1

    Rachelle
    Rachelle

    2d ago

    Wah seems like Kembangan MRT has a lot of value for money food 🤑 Thanks for sharing Gregory! :)
    Thank You!
    Can you clarify
    I wonder if
    This is so helpful 👍
    What about
    Post

    Few Years ago i keep eating Pizza Hut for lunch at S$3.41

    Now the exploit is gone.

    1

    Rachelle
    Rachelle

    2d ago

    Oh daaaaamn that is such a steal! Btw William, you can upload pictures on to your answers too! :) Thanks for sharing this btw 👍 Hopefully pizza hut will have more sweet deals soooon
    Thank You!
    Can you clarify
    I wonder if
    This is so helpful 👍
    What about
    Post

    Cai Png no fish will be my fav! 2 meat 1 veg usually $3.6. 2 meat 2 veg usually $4.5. 99% of the time I don't get drinks and drink plain water.

    1

    Rachelle
    Rachelle

    5d ago

    So specific to no fish HAHAAH
    Thank You!
    Can you clarify
    I wonder if
    This is so helpful 👍
    What about
    Post

    Mixed vegetable rice. 1 meat, 1 veg and rice. This usually costs between $3 to $4.

    1

    Rachelle
    Rachelle

    5d ago

    Thanks for sharing Jiayee :)
    Thank You!
    Can you clarify
    I wonder if
    This is so helpful 👍
    What about
    Post

    $5 actually i would just eat filet-o-fish meal. Got drinks, got fries, got burger.

    If really budget, i will go to those stall at mrt with $2.30 nasi lemak, dont taste great, so everytime ask auntie put lot of sambal chilli😆, just to fill the stomache. cheers/7-11 normally have offer $1 bottle soft drink every week. Total $3.30 food with drink

    1

    Rachelle
    Rachelle

    5d ago

    HAHAHHA sambal chilli keeps the stomach warm and the illusion that im full 😆
    Thank You!
    Can you clarify
    I wonder if
    This is so helpful 👍
    What about
    Post

    To keep costs low i usually buy cai fan from the mixed vegetable rice, very economical and good price, wallet friendly too

    1

    Rachelle
    Rachelle

    5d ago

    Thanks for sharing Jesslyn :)
    Thank You!
    Can you clarify
    I wonder if
    This is so helpful 👍
    What about
    Post