[COOK-OFF GIVEAWAY] Upload a photo of a meal you've cooked, tell us how much it costs to prepare, why you decided to cook that dish(es) and share one useful cooking tip! Prize and full details below!? - Seedly
Seedly logo
Seedly logo
 

Giveaways

COVID-19

Family

Lifestyle

Clara Ng

Asked on 24 Apr 2020

[COOK-OFF GIVEAWAY] Upload a photo of a meal you've cooked, tell us how much it costs to prepare, why you decided to cook that dish(es) and share one useful cooking tip! Prize and full details below!?

  1. Answer this cook-off giveaway question

  2. In your answer,

  • upload a photo of a meal you’ve cooked for yourself or your family over this weekend

  • tell us how much it costs to prepare the meal


  • share why you decided to cook that dish(es)
, and

  • a useful cooking tip you have

Giveaway period: 24-26 April 2020

3 lucky winners will win a meal-bundle for 2 (worth $19.95) from Grain!

How to win? The top three entries with the MOST UPVOTES by the community will be the winners!

0 comments

13 answers

Answer Now

Answers (13)

Sort By

Jocelyne Chin
Jocelyne Chin
Level 3. Wonderkid
Updated on 25 Apr 2020

Made kimchi with mum and bro a few days ago which we finally got to taste it today!

How much it cost:

  • < 10 dollars (a rough estimate for all ingredients, depending on the amount of kimchi you'd like to make)

Ingredients:

  • Basics: Cabbage + radish + scallions

  • Paste: Garlic + ginger + red chili powder + salt + fish sauce (optional, but more fragrant if you add it)

Share why you decided to cook that dish(es)

  • Because Mum and I are korean-food addicts, or I should say we have an undying love for kimchi! And CB has forbidden us to visit those restaurants which serve unlimited kimchi....hence homemade it is then.

  • A perfect dish that goes well with anything, you can even make a stew / soup / pancake / fried rice with it. Go wild with your creativity!

A useful cooking tip you have:

  • Make sue you press the mixture firmly into jars / containers until the water level starts rising. This is the key!

P/S: Making kimchi wasn't as difficult as I thought it is. Also a good way to bond with your fam / partner when the kitchen starts to get messy, stinky and filled with loads of fun! :)

​​​

2 comments

👍
15
Clara Ng
Clara Ng

25 Apr 2020

You made your own kimchi?! That’s so cool! How long did the whole process take?
Jocelyne Chin
Jocelyne Chin

25 Apr 2020

It was surprisingly quite easy and fast to make! It took the 3 of us around an hour to make it from scratch, but of course the more helping hands you get, the faster it will be. Next is to just store it under room temperature for 2-3 days before you can savour every bits of it :)
Thank You!
Can you clarify
I wonder if
This is so helpful 👍
What about
Post
Junel Seed
Junel Seed
Level 4. Prodigy
Updated on 25 Apr 2020

What I made?

Kimchi Jjigae! (Serves ~ 6pax)

How much it costs to prepare the meal: ~ $17

  • Kimchi ($7)

  • 1 Onion, garlic, 1/4 radish, 1/2 cabbage/wongbok, 1/2 an anchovies cube stock 1 pack enoki mushroom, tofu (approx $5)

  • Pork $4

  • Gochuchang ($5.90 for 1 box. I used about 1 1/2 Table spoon)

Share why you decided to cook this dish

Don't be fooled by the seemingly hard Korean dish, Kimchi Jigae is actually a super easy to make one-pot dish that can even be switched up with more or less ingredients according to your taste! Staying at home made my brother and I experiment with less-boring dishes too -- YouTube videos from "Wife's Cuisine" & "Maangchi" really inspired us!

Making a big pot also means that you can keep it for 2 meals. What my family did was we made steamed rice to go with this for lunch, and we're going to throw in 2 packets of instant noodles and some cheese for dinner!

Useful cooking tips!

  • For stews like these, just cook more and have it for two meals!

  • If you have a pressure cooker at home, throw in: pork (unsliced), garlic, leek, anchovies/anchovie stock cubes. This makes your pork ultra soft and makes for an amazing broth! Add this in to boil with the rest of the ingredients after :)

7 comments

👍
14

5 more comments

Fe Alviar Zosa
Fe Alviar Zosa

26 Apr 2020

Wow i love jigae
Jade Tan
Jade Tan

27 Apr 2020

Yummy!
Thank You!
Can you clarify
I wonder if
This is so helpful 👍
What about
Post
Choy Ting
Choy Ting
Level 3. Wonderkid
Updated on 26 Apr 2020

So I made a fusion dish - "Salted Fried Chicken Cutlet Oyako Don"!

How much it costs: Approximately __$6.90 for 2pax

  • 2 Chicken Thighs ($1.35)

  • 1 Onion + 1 Spring Onion + 3 Eggs + 1 Ginger ($1.50)

  • 1 small 250ml Chicken Broth pack ($1)

  • Bread flour ($1.80) & Corn Starch ($1.25)

  • Sauces found at home: Light Soy Sauce, Chinese Rice Wine, Mirin

Share why you decided to cook this dish:

  • So... one day we were looking at our overseas holiday pictures and really miss eating Taiwanese Salted Chicken cutlet and Japanese don. Gotten greedy and decided that we want to have the best of both world haha.

  • Chanced upon this recipe online and seems pretty manageable for a noob cook like me, and...

  • We really need to satisfy our cravings so time for some action on our end!

A useful cooking tip:

  • Instead of pouring all the egg mixture into the sauce, separate it into two parts. Once it's about time to serve, pour remaining egg mixture in. That way, you can enjoy two different textures of the yummy egg!

  • Cook more rice for this dish haha.

Have fun cooking and enjoy!

5 comments

👍
13

3 more comments

Yeap Ming Feng
Yeap Ming Feng

27 Apr 2020

Is it me or this reminds me of the Kaki Fuyong at Ngee Ann Polytechnic! Good times.
Choy Ting
Choy Ting

28 Apr 2020

Yes, now that you mentioned! No wonder I find so much comfort in this dish. Haha miss the old, familiar Kaki Fuyong back at NP.. good times indeed!
Thank You!
Can you clarify
I wonder if
This is so helpful 👍
What about
Post
Jia Min
Jia Min
Level 5. Genius
Updated on 25 Apr 2020

My family and I love eating spicy food and we were craving for curry. Thus, I cooked a pot of Curry Chicken!

It costs about $19 to prepare this meal that serves about 4-5 pax.

Cooking tip: Stir fry diced onions, curry paste, chicken and potato together before adding water. This step ensures that your curry turns out to be more fragrant! (:​​​

0 comments

👍
12
Thank You!
Can you clarify
I wonder if
This is so helpful 👍
What about
Post
Junus Eu
Junus Eu
Level 9. God of Wisdom
Updated on 26 Apr 2020

In the first instalment of NOOBIE COOKS:

ASAM PEDAS!

Tangy, spicy, appetizing and best served with rice.

P.S. I actually was craving for Mala, but saw the discounted Asam paste and thought, why not?

How much it costs:

  • $15 for a full meal for 3!

Ingredients:

  • Assam paste: 2 packets for $3.45 on Fairprice.com.sg (offer ending 1st May 2020) - otherwise usually at $2 per pack #dontsaybojio

  • Fish tail: $9 from the wet market

  • Okra and chilli: $2 from supermarket

Unpaid advertisement for Fairprice Assam paste which turned out surprisingly good (and saved my noobie cook ass):

Share why you decided to cook that dish(es)

  • Because of all the time spent at home with family, I decided to learn to cook one of my favourite dishes from Mum!

  • Super easy to prepare (you just need to simmer the fish for 10-12min), super satisfying and an SE-Asian alternative to MALA

  • SUPER YUMMY! #SUPERPEDAS #SUPERSHIOK

A useful cooking tip you have:

  • You can simmer the gravy until it thickens slightly for the optimum flavour. Asam pedas is one of the dishes that tastes better with every mouthful.

P/S: Making Asam fish was much easier than I thought, and it's quick to prepare! Family favourite.​​​

2 comments

👍
11
Gon Joh
Gon Joh

26 Apr 2020

This is so helpful 👍
Junus Eu
Junus Eu

26 Apr 2020

🤪😉
Thank You!
Can you clarify
I wonder if
This is so helpful 👍
What about
Post
Kenneth Lou
Kenneth Lou, Co-founder at Seedly
Level 9. God of Wisdom
Updated on 24 Apr 2020

I made wholemeal Bagels with my other half! (ok a few weeks ago)

Two types of spread:

  • Sweet: Nutella with banana slices

  • Savoury: Avocado spread with chili flakes

How much it cost:

  • $20 for the flour, and avocados? It was around there I think...

Share why you decided to cook that dish(es)


  • Always loved bagels and Avocados

  • If you put them together you get Bagel with avocados

A useful cooking tip you have:

  • Youtube is your best friend

  • Google is your next best friend for simplified recipes

​​​

5 comments

👍
11

3 more comments

Huang Yixuan
Huang Yixuan

27 Apr 2020

Haha isn’t this your default dish
Clara Ng
Clara Ng

27 Apr 2020

HAHA XUAN YOU EXPOSED HIM
Thank You!
Can you clarify
I wonder if
This is so helpful 👍
What about
Post
Ng Yiwei
Ng Yiwei
Level 3. Wonderkid
Updated on 24 Apr 2020

I made a fluffy souffle omelet with my Mum during the circuit breaker.

How much it cost:

  • 70 cents (for 2 eggs, butter, a dash of salt and sugar)

Share why you decided to cook that dish(es)

  • It is a simple, delicious, nutritious and very cheap meal that ANYONE can make!

  • It only requires a couple of ingredients: 2 eggs and butter and some and some arm power

A useful cooking tip you have:

  • Don't be disheartened if it doesn't work out the first time, practice does make perfect! (this is the product of my second attempt)

​​​

2 comments

👍
6
Yeap Ming Feng
Yeap Ming Feng

25 Apr 2020

This looks amazing man! Looks easy enough to try to! Gonna do it!
Clara Ng
Clara Ng

25 Apr 2020

Looks so fluffy!!!
Thank You!
Can you clarify
I wonder if
This is so helpful 👍
What about
Post

Cooked Tze char dishes over the weekend because we missed our tze char fares tooooo much!

  • crabmeat omelette (cost: $6)

  • fried rice with sausage and mixed vegs (cost: $3)

  • prawn paste chicken (cost: $7)

  • salad youtiao ($6)

  • dessert: whole choc cake! ($3) Total: $25 or $5/pax

Basically i only use my oven for all items above; except fried rice in rice cooker so cleaning up is a breeze (save water too yea from mopping)

I got crabmeat (real frozen canned crab meat), prawn paste chicken and salad youtiao from this very good supplier called Porsch Fine Food on FB who sell good value products and best of all deliver next day damn fast lol.

Then all i need to do is plate my items in the oven tray with a separator.. 250c 50mins..

.. at 20mins point start cooking fried rice in the ricecooker... ...at 35mins point take out salad youtiao and at 50min point take out prawn paste chicken...

Viola! Everything done within an hour! (Choc cake very simple just assemble within 10mins and pop into oven for 25mins while everyone’s is eating dinner)

I like to reduce food waste so i like to get frozen food including fish, prawns, sakura chicken etc from good and cheap source. Usually we cook simple fare like bee hoon soup but this is really more decadent coz we miss tze char too much! (sorry not all pictures available because we ate it all LOL)

​​​

0 comments

👍
4
Thank You!
Can you clarify
I wonder if
This is so helpful 👍
What about
Post
KM Phang
KM Phang
Level 3. Wonderkid
Updated on 26 Apr 2020

What I made?

Made popiah and spicy tuna pasta.

How much it cost:

  • Probably around S$5 or more per serving (2 pieces of popiah plus 1 plate of pasta)

Main Ingredients:

  • Popiah: popiah skin, bean sprout, lettuce, fried yambean with carrots, fried shallots, cucumber, hoisin sauce

  • Spicy Tuna Pasta: spaghetti, tuna in sunflower oil, cilantro, garlic, cooking oil

Share why you decided to cook that dish(es)

  • I have lots of leftovers (unfinished tuna, carrots meant for juicing) before the CB started (and then got extended). A good way to clear out the near-expiry stuff.

  • When you are sick of cai png and chicken rice, I guess it's time to get my hands busy in the kitchen.

  • Everyone seems to hate cilantro, but i love them!!!! They are great not just in soups, but also on pasta.

A useful cooking tip you have:

  • Don't just limit yourself to having veggies in the popiah. Get your creative juices flowing by adding in bacon strips. Or better still, make a fruits-only popiah if you are on a diet.

  • If hoisin sauce is not your cup of tea, replace it with mayo sauce added with a dash of curry powder.

  • NEVER follow the al dente cooking time stated on the pasta packaging. Cook it until the noodles are still a tiny bit hard in the center, or as desired.

​​​

0 comments

👍
4
Thank You!
Can you clarify
I wonder if
This is so helpful 👍
What about
Post
Nien Ting Wu
Nien Ting Wu
Level 3. Wonderkid
Updated on 25 Apr 2020

What I made: 1) Steak with mashed potatos and and carrot, 2) Baked Chiffon Cake

How much did it cost: ~$25

1) Steak

  • Sirlion Cut Steak from Cold Storage - $12

  • Garlic, Carrot, Butter, Potato, Salt Pepper - $5

2) Chiffon Cake

  • Milk, Butter, Sugar, 4 eggs, Vanilla Extract, All purpose Flour - Total ~$8

Share why you decided to cook that dish(es)


It was a long and tiring week of working from home, especially after the news of circuit breaker extension and removal of bubble tea from essential items, so decided to reward myself with a good meal and to keep myself occupied rather than spend it watching netflix! Decided after watching a few tutorials that these things require very common household materials without the need to invest too much!

A useful cooking tip you have:

  • Massage the salt and pepper into the steak so every bite is flavourful

  • Add butter and warm milk to your mashed potato to get that airy and smooth texture

  • For the chiffon cake, whisk/blend the egg whites into a bubbly texture and slowly add the sugar in to create almost a yogurt form, really helps to incoporate air and make the cake fluffy and soft!

1 comment

👍
4
Kenneth Lou
Kenneth Lou

26 Apr 2020

Chiffon cake looks good!
Thank You!
Can you clarify
I wonder if
This is so helpful 👍
What about
Post
Tan YB
Tan YB
Level 3. Wonderkid
Updated on 26 Apr 2020
  • How much it costs

<$10 for the portion for a family

The ingredients used for the curry (3 potatoes.1 carrot. 1 onion. 1 fishcake. Pork slices) . Add on fish fillet and chicken nuggets as well!

  • share why you decided to cook that dish(es),

To let my parents taste japanese curry food, since they are only used to typical hainanese curry.

Also, for a kitche noob like me, im taking over to learn how to cook meals on most days now during the circuit breaker period :D

  • a useful cooking tip you have

    If you like soft potatoes and carrot, boil them for a good 20 minutes till they are soft!

​​​

1 comment

👍
2
Jayden
Jayden

26 Apr 2020

Thank You!
Thank You!
Can you clarify
I wonder if
This is so helpful 👍
What about
Post
Xion Quek
Xion Quek
Level 2. Rookie
Answered on 26 Apr 2020

Made mee hoon kueh today as I had more time than sense 😅

Cost was definitely less than $10 for 4 servings! Had most of the ingredients at home anyway. Hmmm.. Useful tip would be to just buy in. Some food are not worth the time to cook in small quantity 🤣

0 comments

👍
1
Thank You!
Can you clarify
I wonder if
This is so helpful 👍
What about
Post
Clara Ng
Clara Ng, Community Manager at Seedly
Level 6. Master
Updated on 24 Apr 2020

Voting ends: Monday, 27 April 2020, 2359h.

Start cooking and voting!​​​

3 comments

👍
0

1 more comments

Yeap Ming Feng
Yeap Ming Feng

25 Apr 2020

You might need to use the laptop if you are an android user.
Choy Ting
Choy Ting

30 Apr 2020

Hi, just wondering when will the winners be announced? Thanks! :)
Thank You!
Can you clarify
I wonder if
This is so helpful 👍
What about
Post